Ali čistilec zraka zares pomaga?
| Članek je bil prebran 1.488 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Na našem tržišču so v zadnjem času vse bolj priljubljeni čistilci zraka. Nekateri jih kar ne morejo prehvaliti in so prepričani, da zelo blagodejno vplivajo na zdravje in na kvaliteto zraka v njihovem domu, drugi pa so do tovrstnih naprav dokaj skeptični. Da bi se za ali proti čistilcem zraka lažje odločili, smo za vas zbrali nekaj osnovnih dejstev!

airabelaČistilec zraka je naprava, s katero v notranjih, zaprtih prostorih očistimo zrak. V zraku se namreč nahajajo delci, med drugim virusi, bakterije, prah in druge škodljive snovi, ki lahko močno poslabšajo kvaliteto zraka, v velikih koncentracijah pa je dihanje takega zraka tudi nevarno za človekovo zdravje. Najpogosteje se takšne težave kažejo v obliki raznih alergij in bolezni dihal, pogoste težave so tudi razne kožne alergijske reakcije, motne spanje, depresivnejše počutje, itd. Skratka, od kvalitete zraka je v veliki meri odvisno psihofizično stanje človeka. To, kakšen zrak dihamo, je še zlasti pomembno pozimi in v hladnejših mesecih, ko se v zaprtih prostorih zadržujemo bistveno več kot spomladi in poleti. Raziskave kažejo, da se je z zrakotesnostjo oken, vrat in fasade močno povečala potreba po rednem prezračevanju in čiščenju zraka v domu. Za čistilec zraka se pogosto odločajo tudi ljudje, ki imajo težave z astmo, saj na tak način lažje blažijo simptome te bolezni ali celo preprečijo napada ter dihalne stiske.

Z čistilci zraka se lahko delno sanira tudi težave s plesnijo in odvečno vlago v prostorih. Zlasti pozimi se na notranji strani oken lahko nabira kondenz, ki nastane zaradi velikih toplotnih razlik med zunaj in notri. Kondenz je pokazatelj, da je relativna vlažnost zraka zelo visoka in da je potrebno nekaj ukreniti. Pogosto se lastniki nepremičnin zdramijo šele, ko se na stenah pojavi plesen, ki lahko resno ogroža zdravje vseh, ki v teh prostorih živijo. S čistilci zraka se zrak ves čas prečiščuje, iz njega so odstranjene škodljive snovi, zrak, ki se vrača v prostor, pa ni več kontaminiran.

Še posebej se bodo čistilca zraka razveselili tisti, ki imajo alergijo na pršice ali na cvetni prah. V zadnjih letih zdravniki opozarjajo na vse večje število alergij in alergikov, kar gre z roko v roki z onesnaženim zrakom, ki ga dihamo v zaprtih prostorih. Zelo učinkovit način boja proti pršicam, ki živijo v naših domovih, je zato čistilec zraka, s katerih iz zraka odstranimo prašne delce, s tem pa zmanjšamo verjetnost alergičnih reakcij. Zelo dobro se čistilci zraka obnesejo tudi pri odstranjevanju cvetnega prahu, ki je lahko velika težava zlasti v spomladanskem času, ko narava začne cveteti. Čistilci zraka delujejo tako, da zrak prečistijo in cvetni prah ulovijo na zračni filter še preden bi se uspel usesti na pohištvo, tla, pod posteljo, itd. Na tak način je zato mogoče močno zmanjšati verjetnost dihalnih stisk in potrebo po drugih oblikah zdravljenja.

Mnogi se za nakup čistilca zraka odločijo v mrzlih mesecih (jeseni in pozimi), ko je več virusnih obolenj, okužb, prehladov in gripe. V tem času lahko čistilci zraka zmanjšajo verjetnost okužbe, saj iz zraka očistijo tudi bakterije in viruse, ki bolezni povzročajo.

Preberite si tudi, ali se ogrevanje s klimatsko napravo izplača!

© 25. 04. 2024 - Abecedarium.si. Oglaševanje.