Banke podražile svoje storitve
| Članek je bil prebran 1.411 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V Sloveniji deluje kar nekaj bank, med katerimi so nekatere cenejše, druge pa nekoliko dražje. Ker za večino šteje vsak evro, ne preseneča, da se ljudje vse bolj pozanimajo o tem, koliko jih bodo stale najpogosteje uporabljene bančne storitve pri določeni banki, preden se odločijo, da pri njej odprejo svoj bančni račun. Razlike so lahko velike, še posebej pri določenih storitvah, zato je smiselno cene različnih bank primerjati in tako ugotoviti, kje za svoje bančne storitve in račun zares plačate najmanj. Zveza potrošnikov Slovenije sicer opozarja, da so banke v zadnjem času podražile kar preko 80 plačilnih storitev, ki jih običajni ljudje najbolj pogosto uporabljamo. To je za navadne občane seveda zaskrbljujoče, hkrati pa razlog več, da smo toliko bolj previdni pri odločitvi, kateri banki bomo zaupali svoj denar.

Katere banke so se najbolj podražile?

Med bankami so kar 15 krat podražili svoje bančne storitve pri Banki Koper, nato pa z 11 podražitvami sledi Hranilnica Lon. 9 podražitev je pripravila Banka Celje, 8 pa NLB. Pri tem je najvišjo podražitev mogoče opaziti pri Hranilnici Lon, kjer komitenti po novem za nadomestilo za direktno obremenitev plačujejo kar 33 % več kot doslej. Posamezne storitve so se podražile tudi pri Abanki, BKS, Deželni banki Slovenije, Sparkasse in Sberbank banki.

bankainfoKatere banke so svoje storitve pocenile?

Ob vseh podražitvah so nekatere banke pri nas svoje storitve tudi nekoliko pocenile. Zveza potrošnikov Slovenije je tako ugotovila 10 pocenitev, pri tem je na prvem mestu Poštna banka, cenejša pa je tudi ena bančna storitev pri Abanki, Delavski hranilnici, banki UniCredti, Sparkasse banki in Banki Celje. Približno enako bomo plačevali za bančne storitve, ki jih komitenti najpogosteje uporabljajo, pri banki NKBM oz. Nova kreditna banka Maribor.

Za tiste komitente, ki večinoma poslujejo le na bančnem okencu, je najcenejši paket pripravila Delavska hranilnica (za poslovanje na letni ravni), najdražja pa je Sberbank. Za uporabnike, ki uporabljajo spletno bančništvo, so najdražje storitve bank SKB, NLB in Banka Koper. Najbolj ugodna za spletno bančništvo je Delavska hranilnica. Pri izbiri banke morajo biti komitenti pozorni tudi morebitne posebne popuste za nove komitente, razne akcije in paketne popuste ali ugodnosti, ki so jih uporabniki sicer deležni na začetku (ko odprejo račun), nato pa po določenem obdobju začnejo zanje veljati enaki stroški poslovanja kakor za ostale (stare) komitente. To pomeni, da banke včasih s takšnimi popusti pritegnejo komitenta, ki pa pozneje ugotovi, da so redne cene bančnih storitev neke banke lahko precej dražje kakor pri drugi banki. Povprečen slovenski bančni komitent sicer na mesec izvede 6 plačil z UPN (univerzalni plačilni nalog), izvede eno direktno obremenitev in eno plačilo s trajnim nalogom. Trikrat na mesec tudi dviguje gotovino na bančnem avtomati pri drugi banki in se pri plačilu poslužuje kartice z odloženim plačilom. Ne glede na to, ali sodite med povprečne uporabnike bančnih storitev pri nas ali pa pri svoji banki uporabljate povsem druge storitve, splača se vam preveriti, ali za svoj denar zares dobite največ. Morebiti na mesec več 5 evrov porabite za nekaj, kar bi vsa nekje drugje stalo precej manj.

Preberite si tudi o BankaNet – spletni banki za uspešnejši posel!

© 30. 04. 2025 - Abecedarium.si. Oglaševanje.