Energetska prenova doma
| Članek je bil prebran 1.001 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

V Sloveniji je mogoče opaziti veliko dotrajanih in energetsko izjemno potratnih stavb. Mnogi stanovanjski bloki so bili zgrajeni v 80 in 90-ih letih prejšnjega stoletja, ko se na energetsko učinkovitost in zagotavljanje čim manjšega okoljskega vtisa zares ni gledalo. Danes to za lastnike tovrstnih večstanovanjskih stavb, hiš ali stanovanj seveda pomeni visoke mesečne stroške za ogrevanje, elektriko in tudi vodo. Zanimivo je, da so mnoge stavbe tako potratne, da so mesečni stroški za včasih višji kakor sama najemnina. Razlog za to so energetsko dotrajane stavbe, ki potrebujejo temeljito sanacijo oziroma energetsko prenovo.

prenovaEnergetska sanacija hiš, stanovanj in drugih objektov je potrebna pri veliki večini starejših gradenj pri nas. Najbolj potrebna je pri vseh tistih objektih, pri katerih je opaziti velike toplotne izgube. Običajno namreč toplotne izgube pomenijo kar tretjino vse toplotne energije, ki je potrebna za ogrevanje. Pri takih stavbah porabimo bistveno več energije, da jih ogrejemo, saj velik del te energije namreč izgubimo skozi slab izolacijskih ovoj stavbe.

Vsaka energetska sanacija je običajno precej zahtevna. Običajno so takšne prenove tudi finančno zahtevne. Pri tem je največji problem dotrajan termičen ovoj, ki ga je potrebno povsem prenoviti. Investicija se kljub visokim stroškom sanacije izplača, saj lastniki takih stavb hitro opazijo znatne prihranke. Sanacije oziroma energetske prenove se nikoli ne smemo lotiti na pamet, ampak vsak tak poseg terja skrbno načrtovanje. Vsi tovrstni posegi in prenove namreč stavbo zaznamujejo za več naslednjih desetletij, kar vpliva na samo obratovanje in tudi na uporabnike objekta.

Kaj vključuje energetska sanacija doma?

Če se lotimo energetske prenove dotrajane družinske hiše, potem je potrebno pri prenovi upoštevati vse vidike stavbe. To pomeni, da se je prenove potrebno lotiti na vseh koncih, saj sicer na koncu ni učinka. Tako energetska prenova doma pomeni izboljšanje same učinkovitosti energetskega ovoja stavbe. Prav tako je potrebno veliko pozornost nameniti toplotni izolaciji zunanjih sten, kjer se sicer lahko zgubi velik delež dovajane toplote. Pri stavbah je potrebno zamenjati tudi okna, balkonska vrata ali ostale zastekljene površine, saj skoznje lahko izgubljamo veliko energije. Pozorni moramo biti tudi na vhodna vrata, ki morajo dobro tesniti, hkrati pa naš dom tudi primerno zavarovati pred morebitnimi vsiljivci. Da bi bila sanacija doma celovita, se je potrebno lotiti tudi ostrešja in strehe. To pomeni, da je potrebno dodatno toplotno izolirati podstrešje in streho. Da bi bili prihranki pri ogrevanju kar čim večji, je potrebno premisliti tudi o prenovi ogrevalnega sistema. Danes se tako veliko lastnikov  hiš odloča za toplotne črpalke, ki so sicer dokaj draga investicija (okoli 10.000 evrov), a se po drugi strani ta naložba povrne v približno 5 letih. Preden pa se energetske prenove doma sploh lotimo, je potrebno energetsko pregledati stavbo, določiti, kje so izgube najbolj kritične, pripraviti plan dela in načrtno dokumentacijo za samo sanacijo. Najprej nato sledijo gradbena dela, kot so menjava oken ali vrat, menjava fasade, nameščanje toplotne izolacije, itd. Za tem sledijo inštalacijska dela, ki zajemajo dela na prezračevalnem, hladilnem in ogrevalnem sistemu, pa tudi razsvetljavo, regulacije, pripravo sanitarne vode, itd. Za temeljito in celostno energetsko prenovo je zato smiselno najeti usposobljeno ekipo strokovnjakov, ki imajo na tem področju bogate izkušnje in so za tovrstne posege strokovno usposobljeni.

© 25. 04. 2024 - Abecedarium.si. Oglaševanje.