Antibiotično zdravljenje in pojav vaginalnega glivičnega vnetja
| Članek je bil prebran 691 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Antibiotike uporabljamo za zdravljenje različnih bolezni, saj v telesu povzročijo propad in zavirajo rast škodljivih bakterij.[1] Zato bi pričakovali, da bomo ob zdravljenju z njimi povsem zdravi. A na žalost imajo antibiotiki svoje stranske učinke, med katere uvrščamo tudi glivično vnetje.

Treba je vedeti, da dlje kot traja antibiotično zdravljenje in pogostejše kot je zdravljenje (v primeru, da ste v krajšem obdobju večkrat zboleli in se večkrat zdravili z antibiotiki), večja je verjetnost za razvoj glivičnega vnetja. [2] Glivična okužba se pojavi pri eni od treh žensk, ki jemljejo antibiotike. [3]

Kaj se zgodi?

Zaužiti antibiotiki lahko zmanjšajo število koristnih, mlečnokislinskih bakterij v nožnici. Na izpraznjeno mesto v črevesju se hitro naselijo glivice.

Poruši se naravno kislo-bazično ravnovesje v nožnici, ki je običajno med pH 3,5–4,5,[4] glivice pa se razrastejo. Pojavijo se znaki , kot so belkast izcedek, ki je lahko različne konsistence (sirast, kremast) in je brez vonja. Spolovilo je običajno srbeče in pordelo. Pri uriniranju pa se lahko pojavi pekoč oz. srbeč občutek.

Kako si lahko pomagate?

Nujno je treba ponovno vzpostaviti kislo-bazično ravnovesje nožnice in zaustaviti rast slabih bakterij ter vzpodbuditi razrast dobrih, mlečnokislinskih bakterij. Proti vnetju se je treba boriti na več ravneh. Najprej lokalno, z nanašanjem kreme, ali z vstavljanjem vaginalnih kapsul (kot je na primer Lomexin  v nožnico. In nato tudi s spremembo nekaterih življenjskih navad. Iz jedilnika je treba izločiti hrano z veliko sladkorja in pričeti uživati obroke z veliko zelenjave in sadja.

Pri oblačilih se raje odločite za ohlapnejše kroje iz zračnih materialov. V nasprotnem primeru ustvarjate s tesnimi oblačili toplo vaginalno okolje z manj kisika, kar pa imajo škodljive bakterije, seveda, zelo rade.[5] Izogibajte se tudi odišavljenim milom, vaginalnim deodorantom, nožničnim prham in tako zmanjšate tveganje za spremembo pHja v nožnici.

Z omenjenimi ukrepi lahko pričakujete hitro izboljšanje stanja in obnovo ravnovesja v nožnici.

[1] https://sl.wikipedia.org/wiki/Antibiotik

[2] https://www.lek.si/sl/skrb-za-zdravje/okuzbe/uporaba-antibiotikov/

[3] SOBEL JD, et al. Vulvovaginal candidosis. Lancet 2007;369:1961-71

[4] http://www.abczdravja.si/index.php/8-novice/298-vaginalne-okuzbe

[5] Glej Op. 16.

© 19. 05. 2024 - Abecedarium.si. Oglaševanje.